ART ACADEMY BASIC I. a II.

Kurzy umeleckej teórie pre dospelých

  • Spoznávanie umenia 
  • dejiny a teória umenia 
  • návštevy ateliérov 
  • návštevy výstav, komentované prehliadky 
  • diskusie, stretnutia s umelcami 

ART ACADEMY BASIC - Základy umenia I.

Aj vám sa občas popletie barok s rokokom? Ostávate v rozpakoch, ak sa vás niekto opýta, kedy žil Rembrant? Nie ste si celkom istí, ako sa líši postimpresionizmus a postmoderna? Prípadne ste tieto pojmy nikdy nepočuli? Netušíte, prečo by ste mali obdivovať Monu Lisu, Duchampov Pisoár či Koonsovho nafukovacieho psa? Práve pre vás je určený intenzívny program Art Academy pre začiatočníkov - Základy umenia. Počas jednodňového cyklu prednášok vám budú podané najdôležitejšie fakty potrebné k základnej orientácii v starom i súčasnom umení. Prevedieme vás základnou osou vývoja umenia od jeho prehistórie až po súčasnosť. Naučíme vás, ako správne k dielam pristupovať a ako z nich vyčítať podstatné informácie. Ale najmä - prezradíme vám, ako ďalej vo svojou vzdelávaní pokračovať.

PREDNÁŠKY

Prednáša: Diana Majdáková

1.Fantastický príbeh umenia – od prehistórie až po moderného človeka.

Cesta umenia históriou je síce kľukatá, ale nepostráda svoju vnútornú logiku. Od prehistórie človek prešiel vývojom, ktorý sa odrazil aj v umení, ktoré vytváral a ktorým sa obklopoval. V čase sa menili názory na jeho poslanie, funkciu, či estetické hodnoty. Tak, ako sa modifikoval názor na krásu, tak sa menilo aj umenie. Dozviete sa, ako sa postupom času vymieňali jednotlivé veľké európske slohy a naučíte sa ich spoľahlivo rozoznávať. Povieme vám, či je Rembrandt skutočne najväčším európskym maliarom, aj v čom sa vlastne skrýva čaro Mony Lisy.

2. Umenie 20. storočia. Prečo je moderna (stále) moderná?

Môže byť niekoľko farebných plôch umením? Prečo má pár škvŕn na plátne hodnotu niekoľkých miliónov? Kde nastal zlom, od ktorého sa umenie stalo pre bežného človeka (zdanlivo) nepochopiteľným? Oboznámime vás s hlavnými smermi avantgardného umenia od impresionizmu až po konceptuálne umenie. Pomocou ľahko zapamätateľných príkladov a pomôcok si zafixujete jednotlivé “-izmy”. Dozviete sa, kedy a prečo sa stal umeleckým dielom čierny štvorec na bielom podklade alebo dokonca pisoár a kam sa z umenia vytratili kvality starých majstrov.

3. Contemporary art: čo sa to dnes, dopekla, deje?

Prednáška zachytáva vývoj umenia za posledných 20 rokov. Povieme si o najdôležitejších tendenciách, umelcoch udávajúcich trendy, predstavíme si najvýznamnejšie centrá svetového umenia. Nahliadneme do zákulisia umeleckého marketingu a dozvieme sa, prečo sa kopa cukríkov dnes predáva za 30 miliónov dolárov a čo všetko dnes môže umením (ne)byť. Odhalíme, čo skutočne stojí za úspechom mnohých superstars a či sú ich nápady naozaj hodné toľkej slávy. Virtuálne sa prejdeme po najdôležitejších prehliadkach svetového umenia, ich zákonitostiach a škandáloch. A možno pochopíme aj, čo tým chcú “autori vlastne povedať”.

4. O čom hovoria obrazy?

Spoznajte šifrovanú reč, ktorou s nami umelecké diela komunikujú aj po storočiach. Prostredníctvom niekoľkých jednoduchých pravidiel a zákonitostí objavíte spôsob, ako konkrétnemu dielu lepšie porozumieť, zaradiť ho v rámci jeho spoločensko-historickej situácie a odhaliť jeho pôvod. Naučíte sa objavovať záchytné body, ktoré vás privedú k záhadám a tajomstvám, ktoré dielo môže ukrývať. Prezradíme vám, ako sa zorientovať v množstve informácií a vyselektovať tie, ktoré môžu byť užitočné pre vás. Prizriete sa práci odborníka z praxe, ktorý vás prevedie cestou bádateľa a pátrača po pôvode (proveniencii) umeleckých diel. Predovšetkým sa však naučíte, ako si z umenia urobiť vzrušujúci zážitok pre seba a svojich blízkych.

CENA

Cena programu je 32,- eur / osoba. Kurz sa koná pri účasti minimálne 5 osôb. V prípade skupiny nad 10 osôb je cena 28,- eur / osoba.

 

ART ACADEMY BASIC - Základy umenia II.

Zaujímavosti zo sveta umenia, návody na čítanie umeleckých diel, výber najdôležitejších tém. Určené pre tých, ktorí by si chceli rozšíriť obzory o nový pohľad na svet a rozšíriť svoje znalosti - napríklad z predchádzajúceho kurzu Basic I. Diskusie, zábavné testy, analýza diel. Obchod s umením, jeho pravidlá a nástrahy, tipy na zaujímavých slovenských umelcov.

PREDNÁŠKY

Prednáša: Diana Majdáková

Čo je umenie…?

Ako rozoznáme, čo je skutočne umenie a čo len brak? Prečo súčasným umelcom nie je rozumieť a prečo k ich dielam potrebujete výklad? Kto rozhoduje o cenách umenia a sú vôbec adekvátne? Budeme pátrať po tom, či sa nám Picasso skutočne musí páčiť a kto si môže dovoliť vystaviť pisoár v galérii. Povieme si, kto dnes ťahá za nitky a ako sa rodí umelecká hviezda. Pozadie súčasnej umeleckej tvorby a jej hodnota. Interaktívna hodina, ktorá zahŕňa zábavný rozoznávací test “umenie vs. neumenie”, diskusiu a rozoberanie konkrétnych diel súčasnosti. Budeme sa pýtať, na čo treba skutočne talent a čo by sme mohli “urobiť aj my”. '

… a kde ho hľadať? / Bedeker začínajúceho zberateľa

Ako vybrať a kúpiť ten správny obraz? Ako sa pri výbere “nepopáliť” a zbytočne nepreplatiť? Čo sa bude hodiť do nášho interiéru a ako zistíme, či nás dielo po čase neomrzí? Zorientujeme sa na trhu s umením, povieme si kde, ako a za koľko sa predáva umenie. Ktorých umelcov sa oplatí sledovať a kto z mladých umelcov má budúcnosť? Kto, naopak, bude o pár rokov na smetisku dejín? Prinesieme vám prehľad galérií, aukcií ale i cien súčasného výtvarného umenia. '

Abstrakcia (a iné záhady moderného umenia)

Pár farebných plôch, striekancov alebo jednoduchý čierny štvorec. Kam sa stratila potreba zobrazovania reality z umeleckých diel? Patrí abstraktným obrazom skutočne toľko úcty, koľko sa im dostáva? Ako im máme rozumieť? Ukážeme si legendárne diela abstraktného umenia a budeme o nich diskutovať. Vysvetlíme si rôzne formy abstrakcie, aj to, čo by mohla priniesť práve nám. Má abstraktné umenie tiež svoje pravidlá, alebo ide len o pocity? Rozoznáte na konci hodiny dielo abstraktného maliara od “diel” talentovaných opičiek či bábätiek? '

Čo je moderné? / Moderna a súčasnosť slovenského umenia.

Je naozaj pravda, že sme na Slovensku vždy štyridsať rokov pozadu? Máme vôbec na to, aby sme v umení konkurovali svetu? Prehľad najdôležitejších osobností a štýlov nášho umenia v dvadsiatom storočí a aj v prvom desaťročí po ňom. Čo sa na umeleckej scéne deje dnes? Predstavíme si ohniská dnešného umeleckého vzdelávania a vody, v ktorých sa oplatí vyznať. Povieme si o spôsoboch, ako byť vždy informovaní o tom, čo sa u nás deje. Prekvapivé úspechy našich umelcov v zahraničí, o ktorých doma vie len málokto.

CENA

Cena programu je 32,- eur / osoba. Kurz sa koná pri účasti minimálne 5 osôb. V prípade skupiny nad 10 osôb je cena 28,- eur / osoba.